مقالات

نقاشی خودرو

نقاشی خودرو

رنگ خودرو، نقش مهمی در ظاهر و محافظت از سطح آن دارد. بنابراین هنگامی که دچار آسیب یا خراشیدگی می شود، نقاشی خودرو ضرورت پیدا می کند.

رنگ خودرو چیست؟

یکی از موارد مهم در هنگام خرید خودرو، انتخاب رنگ آن است. رنگ با کیفیت به خودرو درخشندگی و زیبایی می بخشد و ارزش آن را چند برابر خواهد کرد.

در هنگام تصادف خودرو یا برخورد آن با وسایل مختلف، ممکن است رنگ آن آسیب دیده و فلز خودرو نمایان شده باشد، در این حالت نقاشی خودرو باید انجام شود؛ زیرا فلز در معرض خطر زنگ زدگی قرار می گیرد و برای محافظت از سطح آن، نقاشی ضرورت دارد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب، باران و سرما به مرور زمان روی رنگ خودروی شما تاثیر می گذارد و اگر لکه های سفیدی روی خودروی خود مشاهده شود، این موارد نشانه هایی هستند که نشان می دهد، خودرو باید رنگ شود.

دلایل دیگر عبارت از حباب و تغییر رنگ است. حباب زدن زمانی اتفاق می‌افتد که پوشش شفاف آسیب ببیند و اکسیداسیون زیر رنگ باعث ایجاد حباب‌هایی می‌شود که نشانه این است که خودرو نیاز به نقاشی دارد.

تغییر رنگ به دلیل از بین رفتن رنگدانه ها یا در مکان هایی که ساییدگی پوشش شفاف را از بین برده است، رخ می دهد. با بین رفتن خاصیت رنگ، رنگدانه رنگی در معرض عناصر قرار می گیرد و به تدریج شروع به تغییر رنگ می کند. برای جلوگیری از بین رفتن کامل رنگ، نیاز به نقاشی خودرو است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله چگونگی تعمیر موتور خودرو پیشنهاد می شود.

رنگ خودرو

فرایند ساخت رنگ خودرو

ساخت رنگ خوردو با چهار عنصر انجام می شود که شامل رنگدانه، تینر (یا آب)، بایندر و مواد افزودنی است. این عناصر برای پوشش و ماندگاری بیشتر با یکدیگر ترکیب می شوند.

رنگدانه موجب ایجاد رنگ های مختلف با ویژگی های بسیار می شود. تینر (یا آب) به علت حلال بودن استفاده می شود و در برخی از رنگ ها آن را با آب ترکیب می کنند که به علت سازگاری باید محیط، جزو بهترین حلال ها محسوب می شود. بایندر موجب حفظ رنگدانه و بهبود عملکرد رنگ در خودرو و ایجاد مقاومت در برابر دما و آسیب های احتمالی می شود. همچنین درخشندگی رنگ خود به علت وجود عنصر بایندر است. همچنین افزودنی های مختلف موجب تراکم و کاربرد بهتر رنگ می شوند.

شرایط نقاشی خودرو

نقاشی خودرو همانند سایر انواع نقاشی روی دیوار یا بوم، به وسیله قلم مو انجام نمی شود، بلکه وسایل و شرایط ویژه خود را لازم دارد که عبارت است از:

  • محیط عاری از گرد و غبار و بسیار مرطوب باشد.
  • قبل از نقاشی خودرو، در صورت نیاز حتما صافکاری انجام شود.
  • استفاده از ابزارهای مناسب مانند سنباده الزامی است.
  • به طور کامل گرد و غبار از سطح خودرو پاک شده باشد.

مراحل نقاشی خودرو

برای انجام نقاشی خودرو باید مراحل مختلف را انجام داد تا در نهایت یک کار با کیفیت ارائه شود.

1- آستر (پرایمر)

پس از صافکاری، استفاده از سنباده و یکنواختی سطح بدنه فلزی خودرو، استفاده از پرایمر ضرورت دارد. پرایمر نوعی رنگ است که ساخته شده از رزین، حلال و مواد افزودنی است. این نوع رنگ سطح مناسب برای نقاشی خودرو را فراهم می‌کند. به عبارتی به آن، آستر و اولین مرحله نقاشی خودرو گفته می شود.

استفاده از پرایمر در این مرحله بسیار اهمیت دارد و باید انجام شود، هیچ گاه نباید آن را حذف کرد و کیفیت نقاشی خودرو به انجام تمام مراحل آن با جزییات کامل بستگی دارد. پرایمر سطح خودرو را از حالت ناصافی درآورده و موجب یکنواختی و هم سطح بودن بدنه فلزی آن می شود. استفاده از پرایمر موجب محافظت از خودرو دربرابر عوامل مانند زنگ زدگی، تابش شدید خورشید یا سرمای زیاد (نوسانات دما) و سایش خارجی می شود.

2- رنگ پایه (پوشش پایه)

نقاشی خودرو در این مرحله با انواع مختلف انجام می شود. انواع رنگ در پوشش پایه ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و در نهایت ظاهر خودرو را متفاوت و متمایز از یکدیگر خواهند کرد.

3- رنگ نهایی (پوشش شفاف)

نقاشی خودرو، با پوشش شفاف به مرحله پایانی می رسد. برای انجام این مرحله، از آنجایی که با محیط پیرامون در تماس است، باید تمام ویژگی های ماندگاری برای انجام آن در نظر گرفته شود و این کار با کیفیت بالا صورت گیرد. پوشش شفاف باید توانایی محافظت از بدنه خودرو در برابر سایش خارجی و عواملی مانند تابش خورشید را داشته باشد.

انواع پوشش پایه در نقاشی خودرو

در نقاشی خودرو برای پوشش پایه از رنگ های مختلف مانند متالیک، مروارید، جامد و مات استفاده می شود که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. استفاده از رنگ متالیک موجب شفافیت رنگ خودرو می شود. رنگ مروارید انعکاس نور را افزایش می دهد و درخشندگی و براق بودن را به همراه دارد. رنگ جامد، یک رنگ نسبتا ارزان با پوشش بالا است و رنگ مات برای برخی از خودروها در صورت درخواست مشتری استفاده می شود؛ زیرا برای نگهداری آن به لوازم خاص نیاز است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله دیتیلینگ خودرو پیشنهاد می شود.

نقاشی در مجتمع برتر خودرو

هزینه نقاشی خودرو

مواردی مانند اندازه و وسعت نقاشی، نوع خودرو، نوع نقاشی، کیفیت و رنگ مورد نظر (اغلب رنگ سفید به علت مقاومت آن در برابر عوامل طرفداران و هزینه بیشتری دارد) تاثیر بسزایی دارد و با توجه به موارد ذکر شده میزان هزینه متغیر است و قیمت ثابتی ندارد.

خدمات مجتمع خودرویی برتر

مجتمع خدمات خودرویی برتر با کادری مجرب و آموزش دیده، دارای چند سال سابقه درخشان در زمینه خدمات خودرو و گذراندن دوره های آکادمی و دارای مدارک بین المللی  است. 

مجتمع خدمات خودرویی برتر ارائه کننده انواع خدمات مانند صافکاری مدرن PDR، لیسه گیری، نقاشی، موج گیری بدنه، نانو سرامیک، صفرشویی تخصصی، احیا و ریکاوری رنگ بدنه، تعمیرات موتور و گیربکس، سرویس جلوبندی، نصب آپشن، سرویس های دوره ای، چرم دوزی، کاور بدنه، تیونینگ، فیس لیفت با کیفیت بالا و به شکل تخصصی است.

همچنین مفتخر به برگزاری دوره های آموزشی در زمینه های PDR و  Detailing، لیسه گیری به صورت انفرادی برای دوستانی از سراسر کشور عزیزمان بوده است که در آینده نه چندان دور این دوره ها به صورت گروهی و مکرر برگزار خواهد شد.

دیدگاهی در مورد “نقاشی خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *